spacer
spacer

Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja

2009. június 20., szombat 15:00 - Művészetek Háza
Kovács Ildikó bábrendező - Könyvbemutató

2008 decemberében megjelent egy könyv. Kovács Ildikó bábrendező a címe, tanulmányok, interjúk, írások találhatók benne. Eredetileg Ildikó 80. születésnapjára készült volna, de váratlan halála miatt emlékkönyv lett belőle.

Június 20. (szombat) 15 óra, Művészetek Háza

Könyvbemutató
Kovács Ildikó bábrendező
Kiadója Koinónia (Kolozsvár) és az Országos
Színháztörténeti Múzeum és Intézet, 2008.
A kötetet Szebeni Zsuzsa szerkesztette

Közreműködik: Szebeni Zsuzsa.
Vendég: Pályi János

Egy könyv Marék Veronika ajánlásával:
2008 decemberében megjelent egy könyv. Kovács Ildikó bábrendező a címe, tanulmányok, interjúk, írások találhatók benne. Eredetileg Ildikó 80. születésnapjára készült volna, de váratlan halála miatt emlékkönyv lett belőle. Csodálatos mű, sikerült Kovács Ildikó művészi egyéniségét megőrizni és felmutatni. Erőt adó olvasmány minden bábszerető ember számára.

„Az örök Pinocchio harca Kolozsvár legendás nagyasszonyának mindig volt mondanivalója A bábok nem vénülnek. S ha el is jön értük az ördög, mint annyi népmesében, akkor sem ér véget az életük. Mesék hősei ők, de a mi, emberi lényünk lelkét viselik. Ezer és ezer év óta. Ám akik megalkotják, életre keltik őket – a bábművészek – sajnos halandók. Akkor is, ha legendájukat hátrahagyják. Így hagyott itt minket csaknem egy évvel ezelőtt Kovács Ildikó, a legendás kolozsvári bábrendező. Fél évszázadnál is hosszabb pályája haláláig sem szakadt meg, annyi közölnivalója volt a világról az újabb és újabb nemzedékeknek, hogy késő öregségéig vendégrendezőként dolgozott – a rendszerváltás óta gyakran – Magyarországon is.”(…)”Sorjáztak pályáján a legendás felnőttelőadások is, melyekre más városokból is elzarándokoltak a nézők. A Karnyóné, a báb és a színész kettősségét kiaknázó groteszk komédia, amelyben Csokonai archaikus zamatos szövegét pompásan játszották ki a színészek, a karikírozás örömével párosítva, a Don Quijote, akinek szélmalomharcát saját és az erdélyi magyarság küzdelmeivel azonosította, a Pinocchio, amelyet Szebentől a Kolibri
Színházig több változatban is színre vitt. Fából mintázott élő kisfiút idéző figurája, bánatos tekintetével, korlátolt „ízületeinek” esendő mozdulataival a gyermeki kiszolgáltatottság emblémája lett. Szebeni-Szabó Róbert róla készített művészfotója került az által tervezett borítóra, s akárcsak a kötet szokványostól eltérő, izgalmas tördelése, meg a művésznek a szöveghez átlósan illesztett fotografikái, Kovács Ildikó szellemiségének jegyében teszik szemléletessé és vonzóvá az úttörő kiadványt.
Az örök Pinocchio emlékére. „
Metz Katalin

spacer
spacer
spacer
© 2024. - Kisvárdai Várszínház - Theater Online