spacer
spacer

Rózsavölgyi Szalon Arts & Café

2024. március 8.
Cyril Gély, A Díj szerzője a Rózsavölgyi Szalonban járt

Először látta színpadon a saját darabját - A Díj - Cyril Gély francia író. Ugyanis a Rózsavölgyi Szalon bemutatója megelőzte a párizsi premiert. Kiss Marinak és Seress Zoltánnak azt mondta: ő pont így képzelte el Lise Meitnert és Otto Hahnt. Azt is hozzátette: mindkét magyar színész világszintű művész, és ha filmre viszik egyszer A Díjat, nekik kellene játszaniuk.

Cyril Gély interjúkat is adott ma a Rózsavölgyi Szalonban. Arról is beszélt: ő nem akar íróként igazságot tenni Lise Meitner és Otto Hahn történetében, de íróként mégiscsak felelőssége és feladata, hogy az igazságról szóló dilemmákat felvesse. Nemcsak A Díjban, hanem a Diplomáciában is, amelyet egyébként Magyarországon szintén a Rózsavölgyi játszik.

Boldog és nagy este volt... Köszönjük!

GALÉRIA

Két nagyformátumú ember és különleges tudós lenyűgözően izgalmas és szenvedélyes párviadala A Díj. Otto Hahn német kémikus éppen a Nobel-díj átvételére készül 1946-ban Stockholmban. Pár órával a ceremónia előtt szállodai lakosztályába betoppan Lise Meitner osztrák-svéd fizikus. Nyolc éve nem látták egymást. Akkor menekült a tudós nő zsidó származása miatt Svédországba. Előtte harminc évig a legközelebbi munkatársak és a legbizalmasabb barátok voltak Berlinben. Az atommaghasadás felfedezése fűződik a nevükhöz. Csakhogy a Nobel-díjat ezért az eredményért 1944-ben Hahnnak ítélték oda (a háború miatt két évvel később veheti át), Lise Meitnert meg sem említette Hahn. Sem a tudományos cikkeiben, sem a Nobel-díj átvételekor mondott beszédében. Számos tudós igazságtalannak tartotta ezt, hiszen Lise Meitner adott magyarázatot a folyamatra és nevezte el „hasadásnak”. Cyril Gély francia szerző darabjában a fizikus professzornő a díj átvétele előtt a stockholmi szállodában készteti számvetésre a kémikus tudóst - tudományról, barátságról, árulásról, egyenrangúságról, háborúról, maradásról, menekülésről. Atombombáról. Az igazságról és a felelősségről...

Otto Hahnt egyébként az „atombomba atyjaként” is emlegetik. Lise Meitnert pedig az „atombomba anyjaként”. Hahn a háború után a német tudomány újjáépítésén dolgozott. Lise Meitner meggyőződéses pacifistaként – „Semmi közöm a bombához!”, mondta – az atomenergia békés felhasználására törekedett, és kiállt amellett, hogy a nőket a tudományban is egyenlő jogok illetik. Lise Meitner és Otto Hahn nevét közösen is őrzi Berlinben a Hahn-Meitner Intézet.

Lise Meitner - Kiss Mari. Otto Hahn - Seress Zoltán. Hahn felesége - Szorcsik Kriszta. Rendező: Herendi Gábor.

Köszönjük, hogy jönnek hozzánk, hogy velünk vannak, Önök nélkül ez nem menne.

Áprilisra minden jegy elfogyott A Díjra.

Hamarosan meghirdetjük a májusi műsort.

spacer
spacer
spacer
© 2024. - Kisvárdai Várszínház - Theater Online