spacer
spacer

Művésztek Háza

Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
spacer
Szűcs Gábor
Pásztoroké
spacer
spacer
Szereposztás
Táncos:Antal István Antal Zsolt Bálint Katalin Bara Szabolcs Yelyzaveta Blankovska Csáka Krisztián Császár Ingrid Császár Szabolcs Dali Klaudia Fábián Ágnes Gábos Endre György Szabolcs Harai Júlia János Gabriella Kelemen Szilveszter Köncse Noémi László Boglárka Lakatos Áron Márton Erzsébet Miklós Emőke Nyáskuj Csongor Rácz Biborka Szabó László Todor Tamás Vadai Zalán

Zenekar:
Mihó Attila – hegedű, Fekete Márton – brácsa, Zimber Ferenc – cimbalom, Tóth Máté – bőgő, cselló, ifj.Szerényi Béla – tekerő, tárogató, furulya, ének, Mokos Csongor – duda, furulya
Rendező: Szűcs Gábor
Koreográfus: Szűcs Gábor
Alkotótárs: Vajai Franciska
Zenei rendező: Mihó Attila
Szak­mai munkatárs: Bara Szabolcs Szabó László
Igazgató: Szabó Nagy András Mihály
Bemutató:2024. 09. 26.
Az előadás hossza kb. 70 perc (szünet nélkül).
Előadás ismertető

A pásztorok – csikós, gulyás, juhász, kanász – a magyar népi kultúra egy értékes szeletének őrzői. A közösség mindennapjaitól távolabb élő, szabadabb,természetközeli életformájuk egy sajátos pásztorkultúra létrejöttét eredményezte.

„A pásztordalok tudatosan meg is fogalmazzák az életforma szabad, kötetlen voltát, rendszerint a paraszti munkával állítják szembe; egyébként is a pásztor valóságos paraszti ideál, a pásztordalok pedig parasztságunk kedvelt nótái közé tartoznak. Ugyanakkor a pásztor ideálja a még szabadabb betyár”.(Magyar Néprajzi Lexikon)

Öltözetük, mesterségükhöz tartozó eszközeik, díszítőművészetük jellegzetes. A pásztorok eszközös tánca a középkori fegyvertáncok maradványa.

Magatartásuk nem csak a férfi táncokban dominál, de a páros táncokban is erőteljes szerepet tölt be, kiegészülve a nők alkalmazkodó táncbéli megjelenésükkel.

A műsor egy rövid időutazás ebben a szellemiségben különböző táncos, énekes, zenei emlékfoszlányok mentén. A nyitókép egy esszencia a műsorban megjelenő táncok képeiből, amely somogyi, nyírségi, hajdúsági motívumokból épül fel, s később kiteljesedik. A mátravidéki táncok és a dél-alföldi pillanatok után az erdélyi cifra Kalotaszeg Inaktelke falujából jelennek meg táncos színek. Megidézünk elfeledettnek hitt motívumokat Kászonból, kiegészítve felcsíki táncokkal. A végén a dunántúli Somogy hangulatos táncos, zenés pásztorképei jelennek meg. A műsor folyamán nagyon sok jellegzetes hangszer szólal meg, amely a pásztor- és betyárvilágban jellemző volt, kiváló énekekkel kísérve.

spacer
spacer
spacer
© 2025. - Kisvárdai Várszínház - Theater Online